Beyninizi genç tutmak için 5 ipucu

1. Yemek yeme alışkanlıklarınızı değiştirin

Sağlıklı bir diyete bağlı kalmak, sadece şekil ve genel refah için değil aynı zamanda beyin için de faydalıdır. Her zamanki davranışınızda basit değişikliklerle başlayın. Örneğin, bir fincan kahveyi yeşil çayla değiştirin. Beyin hücrelerinin zarar görmemesi için daha az kafein ve birçok antioksidan içerir. Füme yiyeceklerin alımını azaltın.

Sağlıklı bir diyet bütün gün sadece salata ve mısır gevreği yemeniz gerektiği anlamına gelmez. Bilim adamları, yüksek oranda sebze, meyve, zeytin yağı, balık ve deniz ürünleri ile karakterize olan Akdeniz diyetinin beyin hücre kaybını azaltmaya ve zihinsel yetenekleri korumaya yardımcı olduğunu bulmuşlardır .

2. Her gün en az 20 dakika spor yapın

Fiziksel aktivite sağlıklı beyni korumak için esastır. Aerobik kan dolaşımını arttırır, hafızayı iyileştirir ve yeni beyin hücrelerinin büyümesini uyarır. Vücutta yeni sinirsel bağlantılar açar.

Spor, beyinde küçük bir antidepresan dozu ile aynı etkiye sahiptir. Fiziksel aktivite stres ile başa çıkmanıza da yardımcı olur. Aerobik veya başka bir sporu haftada en az 1,5 saat, yani günde 20 dakika yapın. 

3. Sürekli olarak yaptıklarınızı değiştirin.

Çeşitli görevlerle zorlarsanız beyniniz daha uzun süre genç kalır. Popüler inanışın aksine, beyin programlanmamıştır, ancak değişebilir.Örneğin, eski alışkanlıklardan kurtulabilir ve yenileriyle değiştirebilirsiniz. Beynin bu özelliğine nöroplastisite denir .

4. Yeterince uyuyun

Yeterince uyuduğumuzda glifatik sistemimiz, Alzheimer hastalığına neden olan amiloid beta ve tau proteini birikimini engeller.Parkinson hastalığına yol açan alfa sinüklein toksinlerini temizler.

Beyin temizleme işlemi zaman alır. Bu nedenle bir insanın günde 7-9 saat uyuması gerekir.

5. Aktif bir sosyal yaşam sürdürmek

İnsan sosyal bir varlıktır. Ancak yaşlandıkça sosyal çevremiz daralıyor, diğer insanlarla daha az konuşmaya başlıyoruz. Ama akraba ve arkadaşlarla ilişkilerin sürdürülmesi bilişsel sağlık için çok önemlidir.