Bitkisel yollarla görme duyunuzu artırın

Uzun süre bilgisayarla çalışmak veya şnce ayrıntılarla uğraşmak görüşümüzü olumsuz yönde etkiler.Sadece geceleri dinlenme fırsatı bulan gözlerde görme duyusu azalmaya başlar.Bunun için önlem almamız gereklidir.

Bazı ürünlerin iyileştirici özelliklerini bilerek, ilaç almaya başvurmadan görme duyunuzu artırabilirsiniz.

Süzme Peynir

Süzme peynirin kemikler için yararlı olduğu genel olarak kabul edilir.Süzme peynirgörme duyumuzu artırmaya yardımcı olabilecek birçok faydalı bileşen içerir.Örneğin, süzme peynirde oldukça bol bulunan B12 vitamini, gözlere kan dolaşımını artırır. B2 Vitamini – gözün korneasındaki metabolizmayı uyarır. Potasyum – gözlerin kaslarını geri yükler ve kalsiyum göz sklera’sını güçlendirir.

Ispanak

Güneş ışığının ve sigara dumanının olumsuz etkilerini telafi eden retinadaki hücreleri eski haline getiren beta karoten bakımından zengindir. Ispanakta da bol miktarda bulunan lutein, retinal dejenerasyon riskini% 50 azaltabilir. Ayrıca görme keskinliğini de geliştirebilir. Ispanak yemek kataraktla mücadelede ve oluşumunu önlemede yardımcı olacaktır.

Mısır

Mısır taneleri zeaksantin pigmentini içerir. Mavi ışığın retinanın içine girmesini engeller. Bu, retinanın orta kısmının dejenerasyonuna neden olan oksidatif hasar oranını azaltır. Mısırın rengi ne kadar canlı olursa, o kadar yararlıdır, çünkü daha fazla zeaksantin pigmentine sahiptir.

Mısır ayrıca B vitaminleri, E vitamini, A ve PP içerir. Görme üzerinde yararlı etkisi olan kalsiyum, magnezyum, demir ve fosfor vardır. Mısır, haftada 2-3 kez diyete dahil edilmelidir.

Fındık-Ceviz-Badem

Fındık, retinanın yaşlanma sürecini yavaşlatmaya yardımcı olan Omega-3’ler gibi yağ asitleri bakımından zengindir. Gözler için en faydalı olanı ceviz ve bademdir. Ceviz, vasküler sklerozu durdurabilen ve katarakt gelişimini önleyebilen çok miktarda B vitamini içerir.

Badem E vitamini içerir, gözü aktif olarak oksijenin olumsuz etkilerinden korur. Aynı zamanda bademde bol miktarda bulunan A Vitamini, retinanın orta kısmının dejenerasyonunu ve katarakt gelişimini önler.

Yumurta

Günlük diyetinize yumurtaları dahil ederek en sık görülen yaşa bağlı makula dejenerasyonunu önleyebilirsiniz.

Yumurta sarısı karotenoidler içerir – lutein ve zeaksantin. Bu maddeler gözleri zararlı ultraviyole radyasyondan ve diğer olumsuz etkilerden korur. İlginç bir şekilde, kümes hayvanlarından elde edilen yumurtalardaki lutein, kümes hayvanı çiftliğindeki tavuklardan çok daha fazladır. Yerli yumurtalarda, yumurta sarısı fabrikadan farklı olarak her zaman doygun turuncu bir renge sahiptir.