En yüksek radyasyona sahip akıllı telefonlar

Cep telefonu radyasyonunun insan sağlığı üzerindeki etkilerini tartışmak uzun zamandır sürmektedir.Bilim adamları içinde bu konuda iki gruba ayrıldı.Bazı bilim adamları elektronik cihaz radyasyonunun zararlı olmadığını savunmaktadır.

Ne olursa olsun zararlı olsun ya da olmasın, Radyasyon Koruma Federal Dairesi (BfS), akıllı telefonlardan yayılan radyasyon seviyesinin normal beklentilerinden daha yüksek olduğunu açıkladı. En son değerlendirmeler için, farklı üreticilerin yeni telefon modelleri alındı: Apple , Blackberry, Google, HTC, Huawei, LG, Motorola, Nokia, OnePlus, Samsung, Sony, Xiaomi ve ZTE.

Sonuç olarak, en yüksek ve en düşük radyasyon oranlarına sahip akıllı telefonların listesi derlendi.

Yani, akıllı telefonlarda en  yüksek radyasyon yayan modeller Huawei, Xiaomi Mi A1, One Plus 5T, Nokia, Sony, ZTE ve Blackberry. Popüler Apple cihazları bile çok yüksek radyasyon seviyesine sahip akıllı telefonlar arasındadır: iPhone 7 , iPhone 8 ve iPhone 7 Plus.

En düşük radyasyon seviyesine sahip akıllı telefonların listesi Samsung Galaxy serisi modelleri. Not 8, S6 kenar +, S8 +, S 7 kenar , A5 ve S8 , Sony Xperia M5, Google Pixel XL ve bazı ZTE, LG ve Motorola modelleri de en düşük radyasyona sahip.

Akıllı telefonunuzun radyasyon seviyesini nasıl kontrol edebilirim?

Belirli akıllı telefon modeliyle ilgili bilgileri BfS web sitesinde bulabilirsiniz . Telefonda konuşurken, kg vücut ağırlığı başına 0,6 W’a kadar olan SAR seviyesine (spesifik elektromanyetik enerji katsayısı) sahip cihazlar düşük ve güvenli olarak kabul edilir. Hali hazırda mevcut cihazların yaklaşık% 60’ı bu değerin altında. Kritik bir radyasyon seviyesi, vücut ağırlığının kg’ı başına 2 watt SAR olarak kabul edilir.Günümüzdeki en yüksek radyasyona sahip akıllı telefon kg başına  1,75 W SAR değerine ulaştı ve radyasyon seviyesinin ölçülen en düşük değeri kg başına 0,14 W SAR