Karmaşık tarih ve kültürlerin şehri ‘Tiflis’

TİFLİS, Avrupa ve Asya’nın kavşağında bir ülke olan Gürcistan’ın renkli başkentidir .Osmanlı İmparatorluğu’ndan Rusya’ya kadar birçok istila ile karşı karşıya kalan Gürcistan, 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla bağımsızlığını kazandı. Karmaşık tarihi ve kültürlerin karışımı Tiflis’i eklektik, çok kültürlü ve modern bir şehir yapmaktadır.Birçok gezgin için halen bilinmeyen bu şehir, son yıllarda yavaş yavaş sıcak bir yer haline geliyor.Kültürel ve eğlenceli bir gezi için neden Tiflis’i tercih etmeliyiz?

Tiflis yapılacak şeyler ile doludur. Sıcak bir akşam, Mtkvari Nehri üzerindeki Rike Park’ta yürüyebilir ve çocuklarınızın çimlerde oyun oynamasını izleyebilirsiniz. Parktan, şehrin güzel manzarasını görmek için teleferikten Narikala Kalesi’ne gidebilirsiniz. Ya da Eski Şehir sokaklarında dolaşabilir, pazara gidebilir ve yiyebildiğiniz kadar Gürcü yemeği yiyebilirsiniz.

Yemekler çok ucuz ve geceleri 20-30 Liraya özel konaklama imkanı bulabiliyorsunuz. Taksi ile seyahat etmek yaygın ve daha ucuzdur. Daha da ucuza gitmek istiyorsanız, şehirdeki bir otobüse yaklaşık olarak 0.75-1 Lira civarında binebilirsiniz.

Tiflis, gidilebilecek en ilginç başkentlerden birisi. Avrupa, Persler, Arap dünyası ve Rusya’dan gelen etkiler Gürcistan’ın kimliğini şekillendirmiş ve dünyadaki en eşsiz kültürlerden birisi haline getirmiştir. Bu da, mimariye gözle görülür şekilde yansımıştır.

Bu başkent, Eski Şehir’deki eski tuğlalardan fütüristik Rike Park Konser Salonu’na ve Barış Köprüsü’ne kadar farklı mimari tarzlara ev sahipliği yapar. Kiliselerin birçoğu Ermeni ve Bizans mimarisiyle şekillendirilmiştir, diğerleri ise şehire daha modern bir hava katmaktadır. Günümüzün ve geçmişin bu birleşimi kesinlikle sizlerde hoş bir izlenim bırakacaktır.

Gürcüler, çok misafirperver insanlardır. Türkiye ve Azerbaycan’a yakın olduğu için tam olarak anlaşamasanız bile Türkçe olarak insanlara derdinizi anlatabilirsiniz. Aile yanında konaklama, yerlilerle iletişim kurmanın en iyi yoludur. Lüks bir konaklama beklemeyin. Aile yanında konaklamalar genellikle oldukça basittir ve kültürü hissetmek için mükemmel bir yoldur.

Bu şehre gelmişken Gürcüler için bir sembol ve aşk haline gelmiş Çaça’yla mutlaka tanışmalısınız.Ritmik bir danstan değil, ev yapımı çok güçlü alkolden bahsediyoruz. Ev yapımı çaçalar yüzde 65’e varan bir alkol oranı ile bizlere farklı bir lezzet sunuyor.

Gürcü mutfağında çok fazla ekmek ve peynir var. Kilo vermeyi planlıyorsanız, Gürcistan sizin için doüru tercih olmayabilir. Peynir, Gürcü yemeklerinin çoğunun ana maddesidir, bu yüzden Tiflis’teki ilk öğününüzde kendinizi ılık ve yapışkan bir cennette hissedeceksiniz ve muhtemelen tattıktan sonra bu lezzetten vazgeçemeyeceksiniz.

Eğer lezzetli kültürel Gürcü şarabını denemek isterseniz kendinizi Tiflis’ten sadece iki saatlik bir sürüş mesafesinde Sighnaghi bulacaksınız. Kehribar renkli şaraplarıyla ünlü olan bu kasabada kültürel şaraplar kil kaplarda yeraltında bekletilerek yapılır. Bu doğal yöntem binlerce yıl öncesine dayanmaktadır. Şarap tatmak için en ünlü yer Sighnaghi’nin merkezindeki Sülün Gözyaşı’dır, ancak çok turistik olduğu için, diğer şarap imalathanelerinden biraz daha pahalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir