Melissani Mağarası,Yunanistan

Melissani mağarası dünyanın en romantik ve güzel adalarından biri olan Yunanistan’ın Kefalonia adasında yer almaktadır. Aslında ‘Melissani’ mağaranın içindeki küçük gölün adıdır, mağaradaki ana özellik, aydınlık gün ışığının yer altı dünyasına girdiği mağaranın üzerindeki büyük deliktir.

Bu mağara ismini bölge halkı tarafından inanılan efsanedeki peri kızı Melissani’den almaktadır.Bilinen efsaneye göre Peri kızı Melissani tanrı Pan’a aşıktı.Tanrı Pan Melissani’nin sevgisini reddettiği zaman artık hayat Melissani için anlamını yitirdi ve kendini bu gölde boğdu.

Bilim adamları bu mağaranın yaklaşık 20000 yıl önce, kayaların aşınmasından dolayı oluştuğuna inanıyorlar. Depremlerden birinde mağaranın üst kısmı çöktü ve gün ışığına çıktı.

Mağara gölünün berrak suları gök mavisi renktedir ve mağara duvarlarını çeşitli renk tonlarına boyar.

Mağara gölü boyunca yapılan tekne gezileri turistler arasında inanılmaz popülerdir. Mağara gölü oldukça geniş ve derindir,bu derinlik 14 metreye kadar ulaşır. İçindeki su o kadar temizdir ki gölün içerisindeki kayaları rahatca inceleyebilirsiniz.

Melissani mağarasının önemli bir tarihi nesne olduğunu unutmayalım. Bu mağara binlerce yıl önce dini törenler için kullanılıyordu. Mağarada benzersiz dini eserler keşfedilmiştir. Pan’ın figürleri, kil diskleri ve perileri gösteren plaklar artık Argostoli arkeoloji müzesinde tutulmaktadır.