Sürekli üşüyormusunuz ? Bu bir hastalık belirtisi olabilir

İnsanın üşümesinin birçok sebebi olabilir ama bu konumuzda üşümenin bir hastalık habercisi olabileceğine dair bilgilerden bahsedeceğiz.

ANEMİ

Anemi , vücutta kırmızı kan hücreleri bulunmadığında ortaya çıkar.Nedenler farklı olabilir, ancak kırmızı kan hücrelerinin eksikliği de aynı şekilde üşümeyle birlikte ortaya çıkar – Anemi belirtileride yorgunluk, halsizlik, baş dönmesi, nefes darlığı ve özellikle uzuvlarda sürekli soğuk hissi.

HİPOTİROİDİZM

Hipotiroidi, hormon üretiminin azaldığı, azalmış bir tiroid fonksiyonudur. Sürekli bir soğuk algınlığı hissi, tiroi hormanlarının azaldığını gösteren en kesin işarettir. Gerekli hormon seviyeleri olmadan, metabolizma yavaşlar ve vücut kendi “ısınmasından” tasarruf etmeye başlar. Diğer tipik hipotiroidi belirtileri saç dökülmesi, kuru cilt ve halsizliktir.

RAYNAUD FENOMENİ

Ekstremitelerin kan damarlarının düşük sıcaklık veya strese aşırı tepki gösterdiği durumlar vardır bu durumlar raynaud fenomeni olarak adlandırılır.Genellikle birkaç dakikadan bir saate kadar süren bu tepki sırasında, kan damarları daralır ve kan dolaşımının bozulmasına neden olur. Bu, parmakların soğumasına ve uyuşmasına, hatta beyaz veya maviye dönüşmesine neden olur. Kan dolaşımı devam ettiğinde, parmaklar karıncalanmaya ve hatta incinmeye başlayabilirler.

BÖBREK HASTALIĞI

Özellikle bozulmuş gıdaları tükettiğimiz zaman eğer böbrekler görevini yeterince yerine getiremiyorsa,zararlı maddeler tehlikeli seviyelerde böbreklerde birikir.Bu vücut ısısını düşürebilir veya daha ciddi sorunlara sebeb olabilir.

TİP II DİYABET

Diyabetik nöropati olarak adlandırılan uygun şekilde kontrol altına alınmayan bu diyabet, sinir dokusuna sürekli bir saldırı, soğuk algınlığı, uyuşukluk ve bazen kollarda ve bacaklarda ağrı hissine neden olabilir. Diyabetik nöropati yavaş yavaş gelişir ve hasta uzun bir süre bundan şüphelenmeyebilir.

PERİFERİK ARTER HASTALIĞI

Genellikle, doktorlar bu hastalığı aterosklerozun bir işareti olarak sınıflandırır.Bacağın periferik arterlerini daraltan yağ birikintilerinin gelişimine bağlı olarak,eğer bir bacak diğerinden daha soğuksa ve özellikle uyuşuk veya zayıfsa, bu bir hastalık işareti olabilir.

PERİFERİK NÖROPATİ

Periferik nöropati, periferik sinirlerine verilen hasarın bir belirtisidir.Bu ayrı bir hastalık değil, vücudun en uzun sinir bağlarında belirli bir patolojik süreci yansıtan bir semptom kompleksidir. Diğer semptomlara farklı olarak, nöropati bacaklar gerçekte sıcak olmasına rağmen bacaklarda soğukluk hissi ile kendini gösterir.